გაკვეთილის გეგმა


გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს    გ ე გ მ ა
სსიპ ბესიკ ხულორდავას სახელობის  მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფელ სალხინოს   საჯარო სკოლა.
საგანი: სპორტი.
მასწავლებელი: გია ბასილაია.
სწავლების საფეხური: საბაზო.
კლასი:  VIII
ჩატარების ადგილი, თარიღი: სპორტული დარბაზი,
მოსწავლეთა რაოდენობა: 14
გაკვეთილის თემა: ,,ტექნიკური მომზადება კალათბურთში
გაკვეთილის მიზანი: ჩავაბათ მოსწავლე ფიზიკურ აქტივობებში და ამ გზით შეუწყოთ ხელი მათ ფიზიკურ განვითარებას.
სპორტის არჩეულ სახეობაში ტექნიკისა და ტაქტიკის სრულყოფისატვის საჭირო სპეციალური ფიზიკური მომზადებისა და შესაძლებლობების ტექნიკის შესწავლა და სრულყოფა;
სპორტული წვრთნის ჰიგიენა და ტრავმატიზმის პროფილაქტიკა;
წინარე ცოდნა: პასების გაცემა მკერდიდან , იატაკიდან, თავის ზემოდან და ფარის დახმარებით.
ე. ს. გ. მოსწავლეს შეუძლია სპორტული აქტივობისას წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ ჩვევა.
მოსწავლეს აქვს უნარი დააკავშიროს ფიზიკური აქტივობა საკუთარ ფიზიოლოგიურ და ფსიქოლოგიურ განვითარებასთან.
აქტიური ვარჯიშობით აუმჯობესებს ადრე ათვისებულ ძირითად მოტორულ უნარ-ჩვევებს;
მონაწილეობს პროგრამით გატვალისწინებულ სპორტულ სახეობებში;
ამოწმებს საკუთარ მიღწევებს დროის გარკვეულ ინტერვალში;


ქცევის წესები: ( იხ. დანართი N 1)
შეფასების კრიტერიუმები: ( იხ. დანართი N 2)






N
აქტივობა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
რესურსი
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
1
გაკვეთილის თემის გაცნობა.

მოსწავლეები გაეცნობიან, რომ მათი გაკვეთილის თემა იქნება ტექნიკური მომზადება კალათბურთში.

გაკვეთილის მიზნის გაცნობა.

მოსწავლეები გაეცნობიან, რომ მათი გაკვეთილ მიზანი იქნება შეძლონ სპორტის არჩეულ სახეობაში ტექნიკისა და ტაქტიკის სრულყოფისატვის საჭირო სპეციალური ფიზიკური მომზადებისა და შესაძლებლობების ტექნიკის შესწავლა და სრულყოფა;


ქცევის წესების შეხსენება.


შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.






კლასის მოწყობა.
1.ორგანიზაციული მომენტი-კლასის მოწყობა და გაკვეთილის ამოცანის გაცნობა.

ვერბალური ახსნა.

















































ზოგადპედაგოგიური და ზ რეგლამენტირებული ვარჯიშების მეთოდი.
მთელი კლასი.


გაკვეთილის თემა და მიზანი, ქცევის წესები და შეფასების რუბრიკები წარდგენილია ფლიფჩარტებზე.









































სასტვენი.
წამზომი.
კალამი.
ბლოკნოტი.
კალათბურთის ბურთები.















10
წთ.














მოსწავლეები გაეცნობიან გაკვეთილის თემას.











მოსწავლეები გაეცნობიან გაკვეთილის მიზანს.


















მოსწავლეები გაიხსენებენ ქცევის წესებს და გაეცნობიან შეფასების კრიტერიუმებს.






მოსწავლეები მოამზადებენ ორგანიზმს ფიზიკური დატვირთვისთვის.






2
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
.საერთო მოთელვითიი ვარჯიშები,სირბილი დარბაზის გარშემო,პირდაპირ,გვერძე მიდგმითი ნაბიჯებით,ზურგით წინ.

ვარჯიშების მთლიანობაში შესრულების მეთოდი.
ინდივიდუალური.
წყვილები.
კალათბურთის ბურთი.
ფარი.
5 წთ
მოხდება შესწავლილი ელემენტების სრულყოფა
3
ახალი მასალის თეორიული გაცნობა:
მოსწავლეები თეორიულად ეცნობიან ბურთის ტარებას  სიარულსა და რბენში.ბურთის ტარება,ბურთის ხელიდან ხელში გადატანით,წინაღობის შემორბენით,გვერდითი მიდგმითი ვარჯიშებით.

თვალსაჩინოების , ვარჯიშების ნაწილი და მთლიანობაში შესწავლის მეთოდი.
მთელი კლასი.
ე.ს.გ. გზამკვლევი მასწავლებელთათვის
5წთ
მოსწავლეები თეორიულად ეცნობიან
  ბურთის ტარებას  სიარულსა და რბენში.ბურთის ტარება,ბურთის ხელიდან ხელში გადატანით,წინაღობის შემორბენით,გვერდითი მიდგმითი ვარჯიშებით.
4
ახსნილი მასალის პრაქტიკაში განხორციელება.
რეგლამენტირებული ვარჯიში.
ინდივიდუალური.
კალათბურთის ბურთი.
კალათბურთის ფარი.
20 წთ
ეცნობიან ბურთის ტარებას  სიარულსა და რბენში.ბურთის ტარება,ბურთის ხელიდან ხელში გადატანით,წინაღობის შემორბენით,გვერდითი მიდგმითი ვარჯიშებით.
5
შეჯიბრი.
ნასწავლი ილეთების განხორციელება თამაშის პროცესში.
რეგლამენტირებული თამაში.
ჯგუფები
კალათბურთის ბურთი.
ფარი

მოსწავლეები შეძლებენ ნასწავლი ილეთების განხორციელებას თამაშის პროცესში.







6
კლასის მოწყობა.
ნელი სირბილი.
სუნთქვითი ვარჯიშები.




გაკვეთილის შეფასება







მოსწავლეთა თვითშეფასება.










დავალების მიცემა.

 აქტიური დასვენების მეთოდი.







განმავითარებელი შეფასება





მთელი კლასი




















წამზომი,
სასტვენი,
კალამი,
ბლოკნოტი.





5 წთ






























მოხდება ორგანიზმის დამშვიდება







მასწავლებელი შეაფასებს მოსწავლეებს.


შეფასების კრიტერიუმებზე დაყრდნობით მოსწავლეები გააკეთებენ თვითშეფასებას.







მოსწავლეები შეძლებენ დავალების გააზრებას და ჩანიშვნას.





გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეისწავლეს თეორიულად და პრაქტიკაში განახორციელეს ბურთის ტარება ხელით, ფართან შესვლა და ბურთის ტყორცნა.
შეფასების ტიპები და მეთოდები: განმავითარებელი შეფასება . სიტყვიერი კომენტარები, სიტყვიერი შეფასება, რჩევა_ დარიგება.
საშინაო დავალება: მოსწავლეები ინტერნეტის საშუალებით მოიძიებენ კალათბურთის ვარჯიშებს დრიბლინგში, თვითონაც ივარჯიშებენ და დახვეწენ ბურთის ტარებას ორივე ხელის მონაცვლეობით და კალათში ტყორცნას.

No comments:

Post a Comment

დგევანდელი დგე იკო საინტერესო გავიარეთ ნიშნების შეფასება,xl ის გამოყენებით ნიშნების გამოთვლა ასევე განვიხილეთ სხვადასხვა პრეზენტაციები.